ORDU SOSYAL – Kentin Sosyal Sitesi

FEYZİOĞLU, KKTC BAŞBAKANI ERSİN TATAR İLE GÖRÜŞTÜ

FEYZİOĞLU, KKTC BAŞBAKANI ERSİN TATAR İLE GÖRÜŞTÜ
81 okunma
09 Eylül 2019 - 16:41

TBB’DEN KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ULUSLARARASI TOPLANTI 

FEYZİOĞLU: RUMLARIN UZLAŞMAZ TAVRININ SEBEBİ KENDİLERİNE AVRUPA’NIN VERDİĞİ KOŞULSUZ DESTEK

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar ile görüştü. Görüşmede, kapalı Maraş’ın açılması dâhil Kıbrıs konusu siyasi, ekonomik ve uluslararası hukuk açısından ele alınarak değerlendirildi. Görüşmede kapalı Maraş’ın açılması konusunda Osmanlı Vakıf Hukuku uygulamalarının önemi vurgulandı. Ayrıca Doğu Akdeniz’de devam eden hidrokarbon tartışmalarında Türkiye’nin attığı adımların haklılığı ve önemi üzerinde duruldu. Feyzioğlu ve Tatar görüşmesindeki konular, Ankara’da TBB’nin öncülüğünde 20-21 Eylül tarihlerinde yapılacak “Kıbrıs’ta Son Söz” başlıklı panelin de ana gündemini oluşturacak. 

Feyzioğlu, beraberindeki TBB Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Necdet Basa ile birlikte KKTC Başbakan’ı Ersin Tatar’ı ziyaret etti. Ziyarete Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Av. Hasan Esendağlı, UBP (Ulusal Birlik Partisi) Milletvekili, KKTC Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu ile merhum Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın müsteşarı ve Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Mustafa Ergün Olgun da eşlik etti. 

TBB’DEN KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ULUSLARARASI TOPLANTI

Görüşmede, kapalı Maraş’ın açılması dâhil Kıbrıs konusu siyasi, ekonomik ve uluslararası hukuk açısından ele alınarak değerlendirildi. Görüşmede kapalı Maraş’ın açılması konusunda Osmanlı Vakıf Hukuku uygulamalarının önemi vurgulandı. Ayrıca Doğu Akdeniz’de devam eden hidro karbon tartışmalarında Türkiye’nin attığı adımların haklılığı ve önemi üzerinde duruldu. Feyzioğlu ve Tatar görüşmesindeki konular, Ankara’da TBB’nin öncülüğünde 20-21 Eylül tarihlerinde yapılacak “Kıbrıs’ta Son Söz” başlıklı panelin de ana gündemini oluşturacak. Feyzioğlu, Başbakan Tatar ile açılışını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile birlikte yapacağı bu toplantının ayrıntılarını da görüştü. Başbakan’ı açılış konuşması yapmaya davet etti. 

RUMLARIN UZLAŞMAZ TAVRININ SEBEBİ AVRUPA’NIN KENDİLERİNE VERDİĞİ KOŞULSUZ DESTEK

Feyzioğlu görüşmede Rumların uzlaşmaz tavrının sebebinin Avrupa tarafından kendilerine verilen koşulsuz destek olduğunu, buna karşı yapılması gerekenin KKTC’nin ekonomisini güçlendirmek, üretim ekonomisine geçmesini sağlamak, ihracatını desteklemek olduğunu söyledi. Feyzioğlu, hidrokarbon araştırmalarına KKTC ile birlikte Türkiye’nin devam etmesinin ve kapalı Maraş’ı açma yönünde kararlı adımlar atmasının artık kaçınılmaz olduğunun önemine değindi. Feyzioğlu, Rumları Kıbrıs’ın tek sahibi olmadığını dünyaya ancak bu şekilde kabul ettirilebileceğinin altını çizdi. 

BUGÜNE KADARKİ EN GENİŞ KAPSAMLI TOPLANTI

KKTC Başbakanı Esin Tatar, bir süre önce kapalı Maraş’ın turizme açılacağını söylemişti. Türkiye Barolar Birliği de (TBB) Tatar’ın bu açıklamasından sonra kapalı Maraş’ın turizme açılmasına uluslararası geçerliliği olan bir hukuki alt yapı oluşturmak amacıyla harekete geçti. 

TBB, daha önce Ankara’da Kıbrıs meselesi ile ilgili “Kıbrıs’ta Son Söz Söylenmedi” ve “Kıbrıs’ta Son Sözü Kim Söyleyecek?” başlıklarıyla iki büyük toplantı yapmıştı. Bu toplantının üçüncüsü de yukarıdaki amaç doğrultusunda 20-21 Eylül tarihlerinde Ankara’da “Kıbrıs’ta Son Söz” başlığıyla gerçekleştirilecek.

Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile toplantının açılışını gerçekleştirecek. 

Açılışa KKTC Başbakanı Ersin Tatar, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay da katılacak ve konuşma yapacak. 

Toplantı bugüne kadar Kıbrıs ile ilgili yapılan en geniş kapsamlı toplantı olacak. Toplantı, Kıbrıs konusunun tarihi ve müzakere süreçleri, uluslararası hukuk ve Osmanlı Vakıflar Hukuku açısından değerlendirilmesini içermesi açısından büyük önem taşımakta. Bu bakımdan konunun siyasi ve ekonomik önemine dikkat çekilmiş olacak. Ayrıca toplantıda bir süredir Doğu Akdeniz’de devam eden hidro karbon meselesi de ayrıntılı olarak ele alınacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.